Robert Galbraith

Robert Galbraith (https://www.taniaksiazka.pl/autor/robert-galbraith) to pseudonim artystyczny znanej na całym świecie autorki “Harry Potter i kamień filozoficzny”. J.K Rowling postanowiła ukrywać się pod tym pseudonimem, ponieważ postanowiła zacząć pisać kryminały. Autorka bardzo chciała, żeby jej kryminalne powieści sprzedawały się ze względu na historie zawarte na kartach książki, a nie poprzez jej nazwisko. 

Krótki życiorys pisarza

Galbraith zadebiutował swoją powieścią “Wołanie kukułki” w 2013 roku. Książka od razu stała się bestsellerem na świecie. Następnie powstały kolejne tomy serii o detektywie Cormoranie Strike: “Jedwabnik”, “Żniwa zła”, “Zabójcza broń”, “Niespokojna krew”. Na podstawie tych książek powstał serial zrealizowany przez telewizję BBC One.

O czym jest “Wołanie kukułki”?

Ciało Luli, znanej supermodelki zostaje znalezione. Policja twierdzi, że dziewczyna popełniła samobójstwo, jednak jej brat jest przekonany, że ktoś ją zabił. Aby rozwiązać tę zagadkę prosi o pomoc detektywa, Cormorana Strike. Mężczyzna był jakiś czas weteranem wojennym w Afganistanie. Niestety ucierpiał tam psychicznie oraz fizycznie. Można by rzec, że sprawa supermodelki to dla Strike powrót do lepszego życia. Niestety, tak się tylko wydaje. Im bardziej detektyw wgłębia się w tę sprawę, tym większe grozi mu niebezpieczeństwo. “Wołanie kukułki” to wciągające opowieść, w której akcja przyspiesza ze strony na stronę, a zakończenie sprawia, że chce się sięgnąć po kolejne tomy serii. Wielu czytelników od razu polubiło głównego bohatera tej serii. W tej książce poznajemy inny styl Rowling, nie każdemu może on podpaść do gustu. Wszyscy przecież kochają Harrego Pottera, a tu nagle autorka napisała kryminał. Czy jej to wyszło? Uważam, że tak, może i historia nie jest aż tak oryginalna, ale tę powieść naprawdę można polubić. Jest to idealna lektura na zimowy wieczór.

Czy drugi tom serii jest równie dobry, co pierwszy?

Drugi tom natomiast kręci się wokół zaginięcia pisarza. Żona wynajmuje detektywa Cormorana, aby pomógł go odnaleźć. Podczas śledztwa detektyw odkrywa, że zaginiony ukończył swoją nową powieść. Okazuje się, że opisani w szyderczy sposób bohaterowie przypominają znajomych pisarza. Gdy mężczyzna zostaje odnaleziony, Strike musi jak najszybciej dowiedzieć się kto stoi za przestępstwem. Detektyw szybko przekonuje się, że z takim zabójcą jeszcze nigdy nie miał do czynienia. “Jedwabnik” jest jeszcze lepszym tomem od poprzedniego. Akcja nie stoi w miejscu, lekkie pióro Galbraitha sprawia, że książkę czyta się szybko. Strike jest jak zwykle genialną postacią.

 

 

Posts Tagged with…